Niezwykłe pluszowe ZOO i s-ka. Świetna zabawa i nauka!

Jak ty możesz uczcić Światowy Dzień Dzikiej Przyrody? 0
Jak ty możesz uczcić Światowy Dzień Dzikiej Przyrody?

Sproszkowany róg nosorożca jest dobry na potencję. Buty ze skóry krokodyla powinny być w każdej szafie. Skóra z tygrysa dopełni wystroju każdego gabinetu i nada wnętrzu majestatu. Brzmi jak poradnik konesera z czasów kolonialnych? Niestety w XXI wieku wciąż istnieje gros ludzi, którzy są skłonni zapłacić setki tysięcy dolarów za tego typu dobra. I jednocześnie napełnić tymi dolarami kieszenie kłusowników i przemytników.

Kontrolować czy zapobiegać?

Przestępczość zorganizowana działa sprawnie. Żeby zapobiegać jej w dziedzinie handlu dzikimi zwierzętami ustanowiono Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Krokodyle, tygrysy czy papugi żyją w krajach, gdzie często brakuje pieniędzy na działania w zakresie ochrony przyrody. Okazuje się, że niestety czasem prościej kontrolować to, co podróżuje samolotami w skrzyniach z podwójnym dnem i sizalowych workach niż skutecznie chronić zwierzęta na miejscu…

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć koszulkę

Na Światowy Dzień Dzikiej Przyrody wybrano 3 marca – dzień, w którym podpisano konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (tzw. CITES). Oprócz egzekwowania prawa, konwencja kładzie także nacisk na edukację. To w końcu popyt nakręca podaż, a chętnych na suplementy diety z tłuszczu tygrysa czy figurki z kości słoniowej wcale nie brakuje. Wiele osób czasem nie zdaje sobie nawet sprawy, że zwierzę, które kupili pochodzi z nielegalnego źródła. Wraz z zakupem otrzymują oni certyfikat potwierdzający legalność. Nierzadko sfałszowany.  

Brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialności

Na warszawskim lotnisku stoi gablota. Dokładnie taka, w jakiej kluby sportowe przechowują puchary i trofea za wygrane mecze. W tej grze nie ma jednak wygranych – w gablocie na Okęciu znajdują się przedmioty zaanektowane przez celników.

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć koszulkę

Skórzana torebka, muszle czy butelki z alkoholem, gdzie oprócz trunku znajduje się jeszcze zanurzony jakiś rzadki gad. Wszystko to wygląda na ekskluzywne pamiątki kupione za grube dolary na bazarach, gdzie za kilka banknotów łapówki policja przymyka oko na nieprawidłowości.

Po przylocie pamiątki zamiast do domowego barku, trafiają jednak do lotniskowej gabloty, gdzie dwie półki niżej znajduje się jeszcze skóra z niedźwiedzia polarnego i kość słoniowa. Trafiają tam ku przestrodze kupujących, w celach edukacyjnych i by po raz kolejny udowodnić, że brak wiedzy nie usprawiedliwia łamania prawa.

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć koszulkę

Co ty możesz zrobić dla przyrody?

Zachwycamy się pięknem sawanny i gracją antylop. Skrycie marzymy, żeby zobaczyć papugi w dżungli, fascynuje nas podwodny świat. Jednocześnie niewiele osób wie, że 3 marca to Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Jeśli jesteś jej miłośnikiem, może to być dzień, w którym sięgniesz po literaturę o tej tematyce lub wyznaczysz sobie nowy cel w poznawaniu zwierząt, na przykład wsłuchasz się w ptasie odgłosy.

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć koszulkę

Warto zapoznać się ze statystykami dotyczącymi przemytu i kłusownictwa lub w gronie przyjaciół poruszyć ten temat. To niewielkie działania, ale jeśli dzięki nim chociaż jeden kameleon więcej przeżyje z powodu spadku popytu na te zwierzęta – przyroda będzie ci wdzięczna.

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć koszulkę

PS Uczcij dziką przyrodę i podaj dalej – podziel się artykułem z przyjaciółmi :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl