Niezwykłe pluszowe ZOO i s-ka. Świetna zabawa i nauka!

Co było pierwsze: kura czy jajko? 0
Co było pierwsze: kura czy jajko?

Z biologicznego punktu widzenia odpowiedź na tak postawione pytanie jest tylko jedna: pierwsze było jajko! Jak to możliwe, skoro to jajko musiało przecież skądś się wziąć? Już tłumaczę!

Pytanie o to, co było pierwsze: kura czy jajko, można rozpatrywać w ujęciu filozoficznym. Niestety mędrkowanie rzadko prowadzi do konstruktywnych wniosków. Koniec końców pytanie pozostaje najczęściej bez sensownej odpowiedzi. Wyjaśnienia najlepiej więc poszukać w biologii, sięgając w przeszłość w poszukiwaniu tego, od którego wszystko się zaczęło.

Latające dinozaury

Z perspektywy ewolucyjnej pierwsze było jajko – to z epoki dinozaurów. Najstarsze szczątki dinozaurzych jaj, odnalezione w Chinach, datuje się na 190–197 mln lat wstecz. Wiadomo oczywiście, że dinozaury żyły już dużo wcześniej, w triasie, a więc ok. 237 mln lat temu, i że wyłoniły się z archozaurów, żyjących w permie, szóstej erze paleozoiku, czyli 250 mln lat temu.

Z czasem na świecie pojawiały się kolejne gatunki zwierząt, m.in. ptaki. Doszło do tego na przełomie jury i kredy, ok. 150 mln lat temu. Pierwsze ptaki wykształciły się z latającego teropoda, w końcu zaś – z archeopteryksa, ostatniego wspólnego przodka nieptasich, ale już upierzonych dinozaurów i ptaków współczesnych, reprezentującego ewolucyjne stadium przejściowe. Ptaki przejęły od archeopteryksa jajorodność, czyli rozmnażanie poprzez składanie jaj.

Matka ewolucja

Oczywiście nie było tak, że pojawił się archeopteryks i nagle bum: ze złożonego przez niego jaja wykluły się piękna sikora modra, czapla czy bocian. Proces narodzin nowych gatunków przebiegał etapowo. W kolejnych pokoleniach latających dinozaurów dochodziło najpewniej do mutacji genetycznych. Skutkowały one tym, że z upływem lat z jaj fruwających gadów wykluwały się młode coraz bardziej odbiegające wyglądem od swoich rodziców, za to bliższe ptakom, jakie znamy dzisiaj.

W którymś momencie z jednego z jaj wykluła się kura domowa, Gallus gallus domesticus. Kto był bezpośrednim przodkiem swojskiej kokoszki? Otóż miano „prakury” nosić może kur bankiwa (Gallus gallus), który był ptakiem… tropikalnym, na co dzień dziobiącym ściółkę w dżunglach dzisiejszych Indii, Jawy, Chin Laosu, Nepalu czy Sumatry! Obecnie egzotycznego czerwonego kura najbardziej przypomina zielononóżka kuropatwiana – polska rasa kur wyhodowana na przełomie XIX i XX w.

Pierwsze było JAJKO!

Tym sposobem dotarliśmy do kluczowych wniosków. Pierwszy mówi o tym, że – obok krokodyli – ptaki są jedynymi żyjącymi dziś archozaurami, czyli potomkami dinozaurów, które przetrwały wielką katastrofę sprzed 66 mln lat! Drugi jasno odpowiada na tytułowe pytanie, miejmy nadzieję, że raz na zawsze: jajko było pierwsze, a kura wykluła się właśnie z niego.

Fried Eggs - jajko - koszulka unisex The Mountain


Fried Chicken - co ta ewolucja z nami robi:-)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl