facebook

Koszulki i s-ka. EKO-kolor-radość!

Kategorie bloga
Promocje
African Elephant - torba shopper The Mountain
African Elephant - torba shopper The Mountain
105,90 zł 89,90 zł
szt.
Chihuahua Luv - koszulka unisex The Mountain
Chihuahua Luv - koszulka unisex The Mountain
119,90 zł 107,90 zł
Octopus Climb - torba shopper The Mountain
Octopus Climb - torba shopper The Mountain
105,90 zł 89,90 zł
szt.
Helios - Koszulka damska The Mountain
Helios - Koszulka damska The Mountain
124,90 zł 74,90 zł
Yin Yang Tree - Bezrękawnik The Mountain
Yin Yang Tree - Bezrękawnik The Mountain
117,90 zł 87,90 zł
Russo Monkeys - koszulka unisex The Mountain
Russo Monkeys - koszulka unisex The Mountain
119,90 zł 59,90 zł
Teoria ewolucji Darwina – ptasia tajemnica wielkiego odkrycia 0
Teoria ewolucji Darwina – ptasia tajemnica wielkiego odkrycia

Teoria ewolucji Darwina była prawdziwym przełomem w dziejach nauki. Tuż po ogłoszeniu została błędnie zrozumiana i do dziś nastawia przeciwko sobie ludzi o odmiennych poglądach. Darwinizm nie jest jednak byle hipotezą, którą da się łatwo podważyć i obalić – jest twardym faktem naukowym, wyjaśniającym niezaprzeczalne przemiany gatunkowe i różnorodność biologiczną organizmów.

Geniusz z chorobą morską

Brytyjski przyrodnik Karol Darwin dotarł do sedna swojej teorii doboru naturalnego przed trzydziestką. Niesamowitym osiągnięciem, dokonanym w tak młodym wieku i okupionym ciężką kinetozą morską, nie mógł się jednak od razu pochwalić. Pięcioletnia podróż badawcza okrętem HMS Beagle doprowadziła go bowiem do wniosków o ewolucji gatunkowej, które były zaskakująco proste i logiczne, a zarazem na tyle rewolucyjne, że w XVIII w. mało kto dałby im wiarę.

Darwin wiedział, iż zebrane przez niego dowody są niewystarczające i nie przekonają zagorzałych kreacjonistów, wierzących w to, że świat jest niezmienny w swej postaci od chwili stworzenia i że do życia powołał go metafizyczny stwórca. Obserwując, jak wyszydzane są inne prace naukowe na temat transmutacji gatunków, Darwin spisywał więc swoje przemyślenia do szuflady. Zanim odważył się obwieścić je światu w 1858 r. na zebraniu Towarzystwa Linneuszowego, przeleżały tam ponad 20 lat!

Na tropie zagadki ewolucji

Przez długi czas o spostrzeżeniach Darwina wiedziała tylko nieliczna grupka najbardziej zaufanych przyjaciół. Nie oznacza to jednak, że przyrodnik zamknął się w pokoju i wyłącznie teoretyzował na temat zmian, które dostrzegł w naturze. Wręcz przeciwnie. Czuł, że się nie myli, i podjął kroki, by udowodnić swoje racje. Z wyprawy dookoła świata przywiózł dziennik z zapiskami obserwacji oraz liczne artefakty przyrodnicze, które skatalogował przy wsparciu geologów, ornitologów i innych co bardziej postępowych ekspertów z różnych dziedzin.

Charles Darwin

Trzeba pamiętać, że Darwin nie doszedł do kluczowych wniosków na temat doboru naturalnego nagle i zupełnie sam z siebie. Wykazywał charakterystyczny dla wszystkich naukowców sceptycyzm, a spostrzeżenia rodziły się w jego głowie stopniowo, również na podstawie lektur czy wymiany poglądów z innymi specjalistami.

Przedrzeźniacze z Galapagos

Dopiero dyskusje z przedstawicielami londyńskich towarzystw – geologicznego i zoologicznego – ułatwiły Darwinowi przekucie nie do końca wcześniej jasnych refleksji w spójną teorię. Szczególnie ważne okazały się zbiory ptaków z różnych wysp archipelagu Galapagos. Darwin przedstawił ich okazy czołowym brytyjskim ornitologom, wysuwając hipotezę, że odmiennie wyglądające przedrzeźniacze są odmianami tego samego gatunku. Tymczasem jeden z badaczy stwierdził, że owe ptaki reprezentują trzy odrębne gatunki: każdy żyje w innym miejscu, ale wszystkie najpewniej wywodzą się od wspólnego przodka, który ewoluował, by dostosować się do warunków nowego środowiska. I właśnie ten pogląd doprowadził Darwina do stwierdzenia, że podobny naturalny mechanizm musi dotyczyć także żółwi, leniwców, strusi, pancerników, roślin, a w końcu – człowieka.

Człowiek i małpa na jednym drzewie

W swojej słynnej publikacji „O powstawaniu gatunków” Darwin napisał: „Wszystkie gatunki, nie wyłączając człowieka, pochodzą od innych gatunków”. Stwierdził zatem, że na świecie mogą istnieć różne gatunki tego samego zwierzęcia czy tej samej rośliny, powoli ewoluujące w czasie i przestrzeni, z których w myśl teorii doboru naturalnego jedne przetrwają, inne zaś wymrą.

Tym sposobem Darwin uznał, iż człowiek nie pojawił się na Ziemi za sprawą Boga, „wskutek cudownych aktów stworzenia”, lecz powstał w wyniku transmutacji z innego organizmu. Słowa uczonego wywołały niewyobrażalny szok. Zostały też mylnie odebrane i do dziś pokutuje nieprawdziwe przekonanie, jakoby Darwin bluźnierczo twierdził, że człowiek pochodzi od skaczącej po drzewach, prymitywnej małpy. Badacz tego nie napisał, ale fama poszła i rozjuszyła tysiące ludzi kierujących się Biblią i wierzących w boską ingerencję przy powstaniu Ziemi. Tak właśnie do geniusza na trwałe przylgnęła łatka heretyka. Należy jednak pamiętać, że część tez teorii ewolucji przyjęto jeszcze za jego życia, w połowie XX w. nauka ostatecznie potwierdziła Darwinowski punkt widzenia, a po latach zaakceptował go także Kościół.

Karykatura Karola Darwina

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl