Niezwykłe pluszowe ZOO i s-ka. Świetna zabawa i nauka!

Co się tak jeżysz, czyli jeżowe ciekawostki 0
Co się tak jeżysz, czyli jeżowe ciekawostki

„Fukające miłe zwierzęta” – tak na łamach jedynej polskiej monografii naukowej o jeżach z 1956 r. żyjątka te określił zoolog Włodzimierz Serafiński. Miał wiele racji, a przypadający 10 listopada Światowy Dzień Jeża to znakomita okazja, by zajrzeć do świata tych niezwykłych i wyjątkowo pożytecznych ssaków.

Jeża nie sposób pomylić z żadnym innym zwierzęciem. Jego przyjazny, wydłużony ryjek wieńczy zawsze wilgotny, ruchliwy nosek. Sponad niego spoglądają okrągłe, czarne, u niektórych gatunków odrobinę wyłupiaste oczka. Tę pocieszną aparycję przełamują groźnie wyglądające keratynowe kolce na grzbiecie, powstałe z przekształconych włosów.

Kolczasta zbroja

Osesek jeża europejskiego (w Polsce występują jeże europejskie wschodnie i zachodnie; na całym świecie jest 15 gatunków jeży) ma tuż po urodzeniu ok. 100 kolców, a ciało dorosłego przedstawiciela gatunku Erinaceus pokrywa ich aż 5000 do nawet 8000! Swoją kolczastą zbroję jeż zmienia średnio trzy razy w ciągu życia – kolec wypada po upływie 18 miesięcy, a w jego miejsce wyrasta nowy.

Stroszenie kolców i zwijanie się w kulkę, możliwe dzięki unikalnym mięśniom podskórnym, to typowa emocjonalna reakcja obronna, stosowana przez jeże w obliczu zagrożenia. Gdy intruz nie odpuszcza, jeż do swojego arsenału dodaje fukanie i… podskakiwanie jak piłka.

Światowy Dzień Jeża. Koszulki The Mountain z jeżem KaRoKa

Pośliniona ciekawość

Niektórzy błędnie sądzą, że kolejnym sposobem ochrony jest narzucanie przez jeża pienistej śliny na grzbiet. W rzeczywistości jeże ozdabiają się w ten sposób, gdy napotkają na swojej drodze coś nowego, co je zdziwi i zaskoczy. „Pieniącego się” jeża nie trzeba się zatem bać, a ponadto warto wiedzieć, że zwierzęta te nie chorują na wściekliznę ani jej nie roznoszą.

Zimowy suseł

Kto chciałby jeża zobaczyć na własne oczy, ma ku temu niemało okazji latem i wczesną jesienią, kiedy te ssaki przygotowują się do nadejścia zimy: intensywnie żerują, by zgromadzić zapasy tłuszczu. Niesprzyjającą zimę, wiosnę i późną jesień jeże spędzają w stanie fizjologicznej hibernacji, ukryte w norkach hibernacyjnych – temperatura ich ciała spada wówczas z 37 do zaledwie 5°C, a tętno zmniejsza się ze 180 do 10–20 uderzeń na minutę.

Światowy Dzień Jeża Koszulki KaRoKa

Przyjaciel naszych ogrodów

Jeże mają znakomity węch i słuch, ale widzą zdecydowanie gorzej (na 2–3 metry). Nie jest to jednak przeszkodą, ponieważ są aktywne głównie wieczorami i nocą, gdy ze swoich siedlisk, ukrytych pośród liściastych krzewów, wyruszają na łowy.

Zwierzaki te są wszystkożerne, ale gustują przede wszystkim w różnego rodzaju owadach (m.in. pszczołach, chrząszczach, żukach), gąsienicach, dżdżownicach, ślimakach, gryzoniach, małych gadach i płazach. Niekiedy jedzą także pisklęta, ptasie jaja czy grzyby (wbrew mylnemu przekonaniu, jakoby żywiły się tylko jabłkami, który to mit, wraz z wizerunkiem jeża z owocem na grzbiecie, rozpowszechnił rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy). Bogate menu jeży sprawia, że są one niezwykle pożyteczne dla ludzi – zjadają bowiem szkodniki, które żerują w naszych ogrodach.

Aby zaprosić jeże do swojego otoczenia, tak naprawdę nie trzeba wiele robić. Te ssaki chętnie budują gniazda w miejscach przyrodniczo zaniedbanych, krzaczastych, a dzięki temu zapewniających dogodne warunki mieszkaniowe i bogatych w smakowite pożywienie. Z tego samego powodu lubianym przez nie miejscem są przydomowe kompostowniki.

Światowy Dzień Jeża. Koszulki z wzorem jeża KaRoKa

Zagrożony mieszczuch

Jeże wyjątkowo ufają swojej kolczastej tarczy obronnej, dlatego nie są płochliwe. Co więcej, współcześnie zadomawiają się nie tylko na wsiach, lecz także na terenach zurbanizowanych – i zupełnie nie boją się ludzi. Ufność i ciekawość są dla nich jednocześnie zgubne: choć w środowisku naturalnym jeże dożywają nawet 8 lat, to poza nim ich żywot często kończy się szybciej. Jeże giną pod kołami samochodów, jak również wskutek wypalania i koszenia traw, utonięcia w stawach i oczkach wodnych czy wpadnięcia do niezabezpieczonych wykopów. Groźne są dla nich ponadto psy, pozostawione na łonie natury rdzewiejące puszki po żywności oraz… ludzka obojętność i okrucieństwo. Te przemiłe i pożyteczne stworzenia z pewnością zasługują na długie, szczęśliwe życie, dlatego rolą każdego z nas powinna być ochrona jeży. Pomożemy, zwiększając własną świadomość, wiedzę i wrażliwość na los tych wyjątkowych „kolczastych sanitariuszy” naszych parków, lasów i ogrodów. 

Światowy Dzień Jeża. Koszulki KaRoKa The Mountain z jeżem

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl