facebook

Koszulki i s-ka. EKO-kolor-radość!

Kategorie bloga
Promocje
Snow Wolf - koszulka unisex The Mountain (Rozmiar 4XL)
Snow Wolf - koszulka unisex The Mountain (Rozmiar 4XL)
180,90 zł 125,90 zł
szt.
Rocker Skull - koszulka unisex The Mountain
Rocker Skull - koszulka unisex The Mountain
119,90 zł 59,90 zł
Reboot Outdoor - koszulka unisex The Mountain
Reboot Outdoor - koszulka unisex The Mountain
119,90 zł 59,90 zł
Helios - Koszulka damska The Mountain
Helios - Koszulka damska The Mountain
124,90 zł 74,90 zł
Symmetry - wilk - koszulka unisex The Mountain
Symmetry - wilk - koszulka unisex The Mountain
119,90 zł 59,90 zł
Chilly Penquin - koszulka unisex The Mountain
Chilly Penquin - koszulka unisex The Mountain
119,90 zł 59,90 zł
Werewolf Face - koszulka unisex The Mountain
Werewolf Face - koszulka unisex The Mountain
119,90 zł 59,90 zł
Night Fairy - Krótka sukienka The Mountain
Night Fairy - Krótka sukienka The Mountain
157,90 zł 99,90 zł
Sheriff - koszulka unisex The Mountain
Sheriff - koszulka unisex The Mountain
119,90 zł 59,90 zł
5 ciekawostek o kotach na Światowy Dzień Kota 0
5 ciekawostek o kotach na Światowy Dzień Kota

17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. To wprost idealna okazja, żeby porozmawiać o kotowatych, które od wieków zajmują szczególne miejsce w życiu człowieka oraz w kulturze. I żeby pośmiać się z memów z kotami, które – jak powszechnie wiadomo – rządzą internetem.

Koty są bardzo tajemnicze i czasami trudno odgadnąć, co im chodzi po głowie. Na szczęście za sprawą nauki wiadomo o nich już całkiem sporo. Odkrycie po odkryciu lista zaskakujących faktów związanych z kotami stale się wydłuża. Oto niektóre z ciekawostek.

1. Czy kot to ciecz?

Tak przynajmniej twierdzi reolog[1] Marc-Antoine Fardin z paryskiego Uniwersytetu Diderota, który za swoje odkrycie dostał Ig Nobla, czyli anty-Nobla – nagrodę przyznawaną za prace naukowe, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia.

Kot to ciecz

Fardin, zajmujący się zagadnieniem odkształceń i przepływu materii, doszedł do wniosku, że koty są płynem, ponieważ przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują. Zamiast zagłębiać się w zawiłości hipotezy francuskiego badacza, lepiej obejrzeć, co miał na myśli – i z pewnością nie raz wybuchnąć śmiechem.

Kot to ciecz

Przy okazji warto sprawdzić, dlaczego koty są w stanie przyjmować tak zdumiewające pozycje i przeciskać się przez nawet niewielkie otwory. Wyjaśnienie jest proste: to dzięki mocno zredukowanemu obojczykowi, schowanemu w mięśniach i niezrośniętemu z obręczą barkową. Niektórzy sądzą wręcz, że koty nie mają obojczyka. Nie należy temu wierzyć – koty mają obojczyk, ale inaczej ukształtowany, i właśnie on ułatwia im gimnastyczne wygibasy.

Blue Eyed Kitten - kot - koszulka unisex The Mountain

2. Dlaczego koty wchodzą do pudełek?

Jak już wiadomo, dzięki zredukowanej kości obojczykowej kot może bez przeszkód wściubiać się w ciasne, trudno dostępne miejsca. Szczególnie uwielbia rozmaite pudełka, kartony, szuflady, kosze na pranie, a nawet reklamówki (te ostatnie mogą zagrażać zwierzęciu, więc lepiej nie dawać ich do zabawy).

 

Dlaczego koty wchodzą do kartonów? Na podstawie badań weterynarze z Uniwersytetu w Utrechcie wywnioskowali, że chowanie się pozwala kotowatym zmniejszyć lęk i stres. To zachowanie jest typowe dla wszystkich przedstawicieli tych drapieżnych ssaków i przetrwało w toku ewolucji gatunkowej również u poczciwych kanapowców.

Inna hipoteza mówi z kolei, że koty wchodzą do kartonów w poszukiwaniu ciepła. Gruby papier znakomicie izoluje od otoczenia i pozwala mruczkowi zachować optymalną ciepłotę ciała podczas snu.

Niezależnie od powodu warto zadbać, by puchaty wąsacz zawsze miał pod ręką (a właściwie pod łapką) wygodne pudełko, dzięki któremu zaspokoi swoje kocie potrzeby.

Kitty Overalls - kot - koszulka unisex The Mountain

3. Czy koty zawsze spadają na cztery łapy?

Tę zagadkę udało się rozwikłać dzięki wynalazkowi Étienne’a-Jules’a Mareya, XIX-wiecznego francuskiego lekarza, fizjologa i miłośnika fotografii. Skonstruował on fotorewolwer – rodzaj kamery, za pomocą której w 1894 r., w tempie 60 klatek na sekundę, zarejestrował spadanie kota. Film odtworzony w zwolnionym tempie pozwolił odkryć sekrety kociej sztuczki.

 Kot Mareya

Okazało się, że spadając z wysokości, kot świadomie steruje lotem poprzez odpowiednie ruchy. W pierwszej fazie lotu przyciska przednie łapy do korpusu i prostuje tylne, co pozwala mu przekręcić przednią część ciała, w drugiej zaś prostuje przednie łapki i podkurcza tylne, przekręcając tył ciała. Jednocześnie zwierzę steruje głową, tułowiem i ogonem, by utrzymać właściwy kurs i wysokość, zamortyzować upadek i ostatecznie wylądować z gracją na ziemi.

 

Pounce Doc Cat - koszulka The Mountain

Nie jest jednak prawdą, że kot zawsze spada na cztery łapy. Pomimo sprytu, gibkości i zwinności kotu też zdarzają się pomyłki czy przygody, na które nie jest on w stanie zareagować dostatecznie szybko i które mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić np. do złamania kości. A sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla kota nie brakuje, bo ma on wybitny talent do wchodzenia nie tam, gdzie trzeba…

Pounce Chicken Cat - kot z pazurami - koszulka unisex The Mountain

4. Czy da się przyłapać kota na gorącym uczynku?

Gdzie jest kanapka, którą właśnie przygotowałeś na kolację? Plaster szynki zniknął w tajemniczych okolicznościach? A może twój kapeć rozpłynął się w powietrzu?

Gdy dwunożni domownicy rozkładają bezradnie ręce, pora poszukać winowajcy. Rysopis poszukiwanego: 23 cm wzrostu, 4 kg wagi, zielone, bystre oczy, ciało szczupłe, zakończone 30-centymetrowym ogonem i otulone grubą warstwą puchatego futra. Wbrew pozorom możesz go tak łatwo nie znaleźć.

Kitten Trooper - kot - koszulka unisex The Mountain

Kot widzi na odległość 36 m, z kątem wynoszącym ok. 185° – już z daleka dostrzega więc zarówno swoją zdobycz, jak i nadchodzące niebezpieczeństwo. Ponadto rejestruje dźwięki o dwie oktawy wyższe, niż słyszy człowiek, a zarazem jest bardzo wyczulony na wibracje i drgania – podobno o zbliżającym się trzęsieniu ziemi wie 10–15 minut wcześniej niż ludzie. Umknie, nim zdołasz się zbliżyć, bo znakomicie się wspina i potrafi biec z prędkością nawet 49 km/h!

 

Cat Brothers - koty - koszulka unisex The Mountain

Jednak skuszony smakowitym kąskiem (najlepiej małym, bo kocia szczęka nie porusza się na boki i zwierzę nie radzi sobie z przeżuwaniem dużych kawałków pokarmu), kot gotów jest na wiele. Ulubiony przysmak świetnie wyczuje dzięki dodatkowemu zmysłowi – organowi Jacobsona, będącemu połączeniem zmysłów powonienia i smaku.

 

Tupaw - kot - czapka z daszkiem (trucker) The Mountain

Najedzony mruczek raczej nie zechce wysłuchiwać twoich utyskiwań. Z irytacją pomacha ogonem, względnie owinie go wokół łapek, sugerując, że nie życzy sobie bliższego kontaktu i zupełnie nie ma pojęcia, dlaczego grozisz mu palcem – którego zresztą i tak nie widzi, jak wszystkiego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Być może będzie próbował coś przekazać za pomocą jednego z ok. 100 wydawanych dźwięków. Wątpliwe jednak, że zrozumiesz koci tok myślenia. Nie widząc szans na rzeczową dysputę, twój zwierzak ruszy dostojnym krokiem na drzemkę, na której spędza blisko 2/3 doby (co swoją drogą oznacza, że 9-letni kot ma za sobą 6 przespanych lat!). Wszak musi zdobyć siły, żeby ziścić marzenie o podboju świata!

5. Czy kot jest bogiem?

Cóż, sam kot bez wątpienia tak właśnie sądzi. W końcu to nie on jest twoim kotem, to ty jesteś jego człowiekiem. I nie ma o co się spierać, bo to prawda znana od wieków. Dowody?

Notorious C.A.T. - kot - koszulka unisex The Mountain

Ot, chociażby najstarszy grobowiec oswojonego kota na Cyprze, wyspie tych zwierząt, odkryty przez francuskich archeologów w miejscowości Shillourokambos i liczący, bagatela, 9500 lat! Cypryjska kocia mogiła, starsza od egipskich malowideł o 4 tys. lat, to jednak nie koniec.

Bo jeśli o Egipt chodzi, to tutaj koty naprawdę czczono jak bogów. A dokładniej: jako boginię Bastet – „Białego Kota”, który uosabiał siły życia i uzdrowienia, w przeciwieństwie do „Czarnego Kota”, postaci okultystycznej, demonicznej i symbolizującej śmierć.

You Shall Not Pass - kot - koszulka unisex The Mountain

Zdaje się, że pomimo upływu tysięcy lat koty nie mają zamiaru zerwać ze swym boskim wizerunkiem. Fascynujące, a niekiedy zabawne przykłady na to posiadacze kotów i wszyscy kotolubni mogą obserwować na co dzień.

 

Pandora's Box - kot - bluza z kapturem The Mountain


 

[1] Reologia to dział mechaniki ośrodków ciągłych zajmujący się plastycznymi odkształceniami i płynięciem materiałów. Opisuje te zachowania ciał stałych, które upodobniają je do cieczy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl